טריפ של אמת - Power To The People‏‏
  www.shabtay-av.co.il
זעקת השכמה Shabtay Av
יום א', טז’ בניסן תשע”ט
    חינוך ביתי  |  כתות וכישוף  |  סוכני כאוס  |  פרוייקט חמיש  |  פשעי ממסד  |  בריאות וחיסונים  |  מאמרים  |  NWO  |  קנביס רפואי  |  מוזיקה  
על הנטייה של חוקרים ורופאים בכירים להימנע מגילוי נאות של ניגודי האינטרסים שלהם כשהם מתראיינים או מפרסמים במדיה- מאת יפה שיר רז
פורסם: 17:55 (18/08/18) Shabtay Av
פורסם בפייסבוק של דר' יפה שיר רז
18.08.18
.....

"למחברים אין שום ניגודי עניינים להצהיר עליהם"
.
על הנטייה של חוקרים ורופאים בכירים להימנע מגילוי נאות של ניגודי האינטרסים שלהם כשהם מתראיינים או מפרסמים במדיה כתבתי כאן כמה וכמה פעמים, כולל דוגמאות מהמילייה המקומי אצלנו.

הנטייה הזו הפכה למגיפה בשנים האחרונות, ואולי דווקא בגלל העובדה הזו נראה שעיתונאי הבריאות נעשו קהים אליה. נמצא, וזו מגמה עולמית, שלמרות אזהרות מפורשות של איגודי עיתונאים, העיתונאים מתעלמים מהחובה שלהם לציבור לדרוש מהמומחים שהם מראיינים לגלות את ניגודי העניינים שלהם, או מהעובדה שזהו חלק מהתפקיד העיתונאי לחשוף את ניגודי העניינים.

אבל מתברר שהמדיה הפופולריים אינם היחידים שכושלים. המגיפה הזו פושטת גם בכתבי העת הרפואיים – לכאורה, היכל התקשורת של המדע.

מחקר שפורסם השבוע בכתב העת JAMA חושף את ממדי המגיפה המבהילה הזו: רק כ-37% מבין הפרסומים שנעשו על ידי הרופאים שקיבלו את התגמולים הגדולים ביותר בארה"ב חשפו את ניגודי העניינים שלהם במאמרים שפרסמו בכתבי עת רפואיים.

החוקרים השתמשו במאגר התשלומים הפתוח Open Payments Database)) שהקים ב-2013 המרכז לשירותי מדיקייר ומדיקאיד במטרה להגביר את השקיפות בדיווח על תשלומים ותגמולים שמקבלים רופאים מחברות תרופות וטכנולוגיות רפואיות (תשלומים על ייעוץ או הרצאות, מימון מחקרים, תמלוגים, מתנות, מניות ואופציות ועוד), כדי לבחון את התגמולים שקיבלו רופאים מחברות לציוד רפואי וניתוחי.

הם זיהו 10 יצרניות של ציוד רפואי וניתוחי, והתמקדו בניתוח שלהם בעשרה הרופאים שקיבלו את התגמולים הגבוהים ביותר מכל אחת מהחברות במהלך שנת 2015 – בסך הכל 100 רופאים.

לאחר מכן, באמצעות סקירת הפאבמד, הן זיהו את המאמרים שפורסמו על ידי כל אחד מהרופאים מה-1 בינואר ועד ל-31 בדצמבר 2016, ובחנו את סעיף הצהרות ניגודי העניינים שלהם במאמר.

ממצאי המחקר הראו שבמהלך שנת 2015 בלבד שילמו עשר החברות לרופאים 326,863,647 דולר. מתוך זה - 100 הרופאים שנכללו בדגימה (88% מהם גברים אגב) קיבלו תשלום בסך כולל של 12,446,969 דולר(!).

במהלך שנת 2016 פורסמו על ידי רופאים אלה 412 מאמרים, מתוכם 225 היו רלוונטיים לתשלומים הכלליים שקיבלו הרופאים הללו מהתעשייה.

רק ב-84 מתוך 225 הפרסומים הרלוונטיים (37.3%) הצהירו המחברים על ניגודי העניינים שלהם.

במלים אחרות – ב-62.7% מהפרסומים שלהם בכתבי עת רפואיים – הרופאים שקיבלו את הכסף הגדול ביותר מחברות הפארמה – תשלומים, מתנות ותגמולים בשווי מיליוני דולרים – לא הצהירו ולא הודו בניגודי העניינים שלהם.

הצהרה על ניגודי אינטרסים במחקרים ומאמרים המפורסמים בכתבי העת הרפואיים איננה אקט וולונטרי. הוועדה הבינלאומית של עורכי העיתונים (ICMJE) דורשת מכל מחברי המחקרים לחשוף כל ניגוד עניינים הקשור ישירות או בעקיפין לפרסום, או עלול להיתפס כרלוונטי על ידי הקוראים במהלך שלוש שנים לפני הגשת המאמר לפרסום.

אלא שהדרישה הזו איננה מלווה באכיפה או בסנקציה כלשהי כלפי העבריינים.

התוצאה העצובה היא שעד כדי כך התרגלו החוקרים לה&@ין מהמקפצה, שלא רק שהם מתעלמים ממנה, אלא שבסעיף שבו הם אמורים להצהיר עליו במאמר בכתבי העת הרפואיים, הם מצהירים לעתים קרובות באופן שקרי: The authorhas has no conflict of interest to disclose.

מחברי המאמר ב-JAMA קוראים במסקנותיהם לכתבי העת להחיל מדיניות של גילוי נאות מלא של המחברים בכל הפרסומים, כולל לגבי תשלומים שאינם רלוונטיים לכאורה לפרסום, כשצד שלישי בלתי מוטה יהיה זה שיחליט מהי הרלוונטיות של הגילוי הנאות.

כמו כן, הם קוראים לכתבי העת לפרסם את הצהרות ניגודי העניינים של המחברים לא רק במאמר המלא, אלא גם באבסטרקט, כך שגם הציבור הרחב יוכל לאתר את ניגודי העניינים הללו (ברוב המקרים, קריאת המאמרים המלאים כרוכה בתשלום, ולכן אינה זמינה לקהל הרחב).

אלה הצעות מצוינות. אלא שללא אכיפה או סנקציות – מדיניות כזו לא תהווה תרופה למגיפה ההולכת ומתפשטת הזו. כל עוד שכתבי העת והעורכים לא יסרבו לפרסם מאמרים שבהם התברר שהמחברים שיקרו בקשר לגילוי הנאות שלהם, המגיפה רק תלך ותחמיר.

הבעיה: גם העורכים עצמם, כפי שכתבתי כאן בעבר, מקבלים כסף מהתעשייה. אז איזה אינטרס יש להם לחייב את המחברים לחשוף את ניגודי האינטרסים שלהם?

כך לדוגמה, במחקר שפורסם בכתב העת BMJ, בחן 52 מכתבי העת הרפואיים המובילים (בעלי האימפקט פקטור הגבוה ביותר), ומצא שיותר ממחצית מהעורכים בהם קיבלו כסף מהתעשייה. הכסף, כך נמצא, מגיע בצורת תמלוגים, תשלום על ייעוץ, מימון נסיעות, מזון ומשקאות, כשלעתים קרובות מדובר בסכומים לא מבוטלים, של אלף דולר עד עשרות אלפי דולרים, ובכמה מקרים בסכומים עצומים.

לדוגמה, שני עורכים קיבלו יותר ממיליון דולר בשנה כל אחד!

מה התרופה לבעיה? לכתבי העת הרפואיים הפתרונים.


דר' יפה שיר רז
.....

אתם מתחילים להפנים באיזה עולם אנחנו חיים ומי הם האנשים שאמורים לדאוג לבריאותנו??
כסף לא רק מעוור עיניי חכמים, הוא מטמטם להם את המוח, את ההיגיון ואת המוסר.
.
כמו שתמיד אני אומר:
אל תתנו ללובנו של החלוק הלבן לסנוור לכם את ההיגיון, צבע החלוק אינו בא בכדי להעיד על עומק הידע, הוא רק בא בכדי להסתיר את החוסר שבו.

אל תאמינו בחלוקים הלבנים, הם משומנים מספיק בכדי להפוך אתכם לשפני ניסיונות של חברות הפארמה.

כל המידע בחוץ, צריך רק לרצות להתעורר ופשוט להתחיל לחקור.
בוקר טוב עולם, זמן טוב להתעורר.

Power To The People

זעקת השכמה Shabtay Av
טריפ של אמת

מוגש מטעם זעקת השכמה Shabtay Av
כשירות לציבור למען ניצחון האור על החושך
כל הזכויות שמורות
הגיגיי
פרופיל אישי